Kriptonitszerű ásvány segítheti Európát a lítiumversenyben

Egy ritka szerbiai ásvány, a jadarit hatalmas áttörést hozhat az elektromos járművek európai akkumulátoriparában. A kutatók megfejtették a képződésének titkát és vele együtt Európa zöldátállásának egyik kulcsát is. A Kriptonitszerű ásvány segítheti Európát a lítiumversenyben bejegyzés először NRGreport-én jelent meg.

Kriptonitszerű ásvány segítheti Európát a lítiumversenyben

Egy ritka szerbiai ásvány, a jadarit hatalmas áttörést hozhat az elektromos járművek európai akkumulátoriparában. A kutatók megfejtették a képződésének titkát és vele együtt Európa zöldátállásának egyik kulcsát is.

 

A jadarit nemcsak külsejében emlékeztet Superman híres gyengeségére, hanem összetételében is: a nátrium-lítium-bór-szilikát-hidroxid képlet szinte pontosan megegyezik a 2006-os Superman Returns című filmben szereplő kriptonitéval – írta meg az Interesting Engineering. A párhuzam inkább mulatságos, mint jelentős. Az ásvány valódi értéke abban rejlik, hogy lítium- és bórtartalmával akár az európai elektromos autók kilenctizedét is képes lehet ellátni.

 

A jadarit keletkezésének titka

A Londoni Természettudományi Múzeum kutatói most először tudták részletesen feltérképezni, hogyan jön létre ez a különleges ásvány. A tanulmány szerint a jadarit kialakulásához szinte recept pontosságú feltételek megvalósulása szükséges: lúgos tavak, lítiumban gazdag vulkáni üveg, és olyan kémiai viszonyok, amelyek lehetővé teszik az agyag kristályosodását.

A kritériumok annyira konkrétak, hogy még sehol máshol a Földön nem láttuk megismétlődni
– mondta Dr. Francesco Putzolu, a kutatás egyik vezetője.

Ez a rendkívüli ritkaság jelenleg csak a szerbiai Jadar-folyó völgyében fordul elő, ahol a Rio Tinto 2004-ben azonosította először.

Az elektromos járművek nem bocsátanak ki károsanyagot, ami csökkenti a levegőszennyezést és a szén-dioxid-kibocsátást. (Kép forrása: Pixabay)

Kritikus elemek, kritikus lehetőségek

A jadarit különlegessége, hogy nagy koncentrációban tartalmaz két iparilag kulcsfontosságú elemet: lítiumot és bórt. Míg a lítium az elektromos járművek és okoseszközök újratölthető akkumulátorainak alapanyaga, a bórt többek közt műtrágyákban, hőálló üvegekben és napelemek gyártásában használják.

Mivel a megújuló energia iránti versenyben továbbra is nagy a lítium iránti kereslet, a jadarit bányászata hatalmas potenciállal bír
– mondta Dr. Robin Armstrong, a tanulmány társszerzője.

A kutatók szerint a jadarit kitermelése alacsonyabb energiaigényű lehet, mint a jelenlegi lítiumforrásoké, például a spodumené. Ez gazdasági és környezeti szempontból is előnyösebb alternatívává teheti.

 

A jövő ásványa?

A kutatócsoport szerint eredményeik közelebb vihetik őket ahhoz is, hogy más hasonló képződményeket találjanak a világ más részein, vagy akár mesterségesen hozzák létre azokat laboratóriumi körülmények között.

„Ez a folyamat közelebb visz minket más lehetséges lelőhelyek azonosításához, mivel laboratóriumi körülmények között feltárhatjuk a képződés feltételeit”
– tette hozzá Armstrong.

Miközben a világ országai azon dolgoznak, hogy csökkentsék az akkumulátoripari importfüggőségüket, a jadarit –a Föld kriptonitja – még kulcsszereplővé válhat a globális energiapolitikában.

 

 

Kiemelt kép: Trustees of the Natural History Museum, London

A Kriptonitszerű ásvány segítheti Európát a lítiumversenyben bejegyzés először NRGreport-én jelent meg.